تبلیغات
شاهدان گمنام - سالروز آزاد سازی شهر مهران مبارک...
سالروز آزاد سازی شهر مهران مبارک...


نا گفته های آزاد سازی شهر مهران

در ادامه مطلب...خلاصه گزارش عملیات :

 نـام عـملیات  : کربلای1
زمـان‌ اجرا : 1365/04/09
رمز عـملـیات: یاابولفضل العباس(ع)
تلفات‌ دشمن‌ : 1210 نیرو اسیر
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عملیاتی دشت مهران جبهه ی میانی
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌
اهـداف‌ عـمـلیات:باز پس گیری دوباره ی شهر مهران و ارتفاعات مرزی منطقه و سرکوب دشمن

عملیات کربلای1

به دنبال عملیات غافلگیر کننده والفجر 8 و تصرف شهر استراتژیک فاو توسط رزمندگان اسلام و به هم خوردن توازن سیاسی – نظامی به نفع جمهوری اسلامی، رژیم عراق شیوه ای جدید برگزید و درصدد فعال شدن در جبهه زمینی و موضع تهاجمی برآمد و این استراتژی را بعد از اشغال مهران، به استراتژی دفاع متحرک نامگذاری کرد.

عراق می کوشید تا با ادامه عملیات های خود نقاط دیگری را تصرف کند. ادامه چنین وضعیتی می توانست عواقب وخیمی را هم از بُعد نظامی و هم از بُعد سیاسی برای جمهوری اسلامی ایران به دنبال داشته باشد . بر همین اساس، برای مقابله با حرکت جدید عراق انجام عملیات برای آزاد سازی شهر مهران و ارتفاعات آن مورد تاکید قرار گرفت.

این استراتژی بعد از بازپس گیری منطقه والفجر 9 (منطقه چوارتا) که از تاریخ 16/12/64 شروع شد، در تاریخ 27/2/65، با آزاد سازی مهران به اوج خود رسید و با ضربه سختی که دشمن در جریان این آزاد سازی متحمل شد، پایان یافت.

از هنگام شروع تهاجم جدید ارتش عراق، وحدت و هم دلی نیروهای رزمنده ایرانی به شکل زیبایی جلوه گر شد و برادران ارتشی، سپاهی و بسیج مردمی پا به پای هم در مقابل تهاجم دشمن به مقاومتی دلیرانه دست زدند.

اهـداف عـملـیات

باز پس گیری شهر مهران و سلسله ارتفاعات قلاویزان و دستیابی به مرز و تامین کل منطقه.

نتایج عملیات

طی این عملیات، منطقه ای به وسعت 175 کیلومتر مربع از خاک ایران و نیز عراق شامل شهر مهران و روستاهای اطراف آن، جاده دهلران – مهران – ایران ، ارتفاعات حساس و سرکوب قلاویزان و حمرین و نیز دو پاسگاه مرزی آزاد شد. هم چنین عقبه های دشمن از جمله شهرهای بدره و زرباطیه در دید و تیر قوای خودی قرار گرفت .

حمله عراق به مهران

ارتش عراق، ساعت یک بامداد 27/2/65، در منطقه مهران دست به تهاجم زد و شهر و حومه آن و برخی از ارتفاعات منطقه را تصرف کرد. در این زمان واحدهای ارتشی، مرکب از 6 گردان پیاده و 2 گردان زرهی، مسئولیت خطوط پدافندی را در این منطقه به عهده داشت و نیروهای سپاه نیز ، پشتیبانی از این منطقه را به طور کامل بر عهده نگرفته بود.

 مـنطـقه عـمـلـیات

 نقطه عملیاتی از جنوب به ارتفاعات قلاویزان، از شمال به ارتفاعات نمه کلان کوچک، از غرب به امتداد غربی ارتفاعات قلاویزان و پاسگاه مرزی بهران آباد، و از شرق به جاده مهران – دهلران منتهی می شد.

پس از اشغال مهران، استحکامات و موانع متعددی توسط دشمن ایجاد شد. در محور شمالی (جاده ایلام – مهران و باغ کشاورزی) هفت ردیف مین همراه با کانال و بیش از پنج ردیف سیم خاردار رشته ای وجود داشت. در محور میانی (حد فاصل رودخانه گاوی و جاده دهلران – مهران) به لحاظ کوهستانی بودن منطقه، استحکامات نسبتاً ضعیف بود. در محور جنوبی (ارتفاعات قلاویزان) سنگرهای کمین و در بعضی شیارها، یک ردیف سیم خاردار و مین وجود داشت


«
محمدعلی جعفری» از بسیجیان جوان و شجاع دوران دفاع مقدس و از رزمندگان عملیات «کربلای یک» در آزادسازی مهران در سال 65 حضوری فعال و نقش آفرین داشته است.
 از چند روز که از عملیات گذشت و بعثی ها تپه ها را رها نمی کردند و همچنان مقاومت می کردند، دوباره عملیاتی توسط شهید معظم و گرانقدر ابراهیم همت فرمانده لشکر 27محمد رسول الله (ص)با یک گردان طراحی شد که در این عملیات تپه های کله قندی از دشمن بازپس گرفته شد و شهر مهران و ارتفاع های مشرف بر آن به طور کامل آزاد شد.


فرمانده سپاه پاسداران شهرستان آبدانان اضافه کرد: عراق به دنبال شکست هایی که در عملیات والفجر 5 خورده بود و روحیه نیروهایش را از دست داده بود، به فکر این بود که چکار کند که هم از حالت پدافندی (دفاعی) بیرون آید و هم وارد حالت آفندی (حمله) شود و هم روحیه نیروهای شکست خورده در عملیات «فاو» را ترمیم و بازسازی جبران کند.

به همین علت دشمن بعثی عملیات هایی را با عنوان (عملیات های متحرک) و (استراتژیک متحرک) طراحی و سعی کرد دوباره در بخش هایی از مرز که احساس می کرد در آنجا ضعف هایی دارد عملیاتش را گسترش دهد و دوره دفاع متحرک را آغاز کند.

وی ادامه داد: در روزهای پایانی سال 64 و اوایل سال 65 عراقی ها عملیات هایی در مناطق مختلف داشتند، تا این که در تاریخ 6 اردیبهشت 65 با 7 تیپ پیاده و 2 تیپ زرهی به شهر مهران حمله کردند که با توجه به امکانات و تجهیزات و حمایت های کشورهای مختلف توانستند در این تاریخ مهران را اشغال و در آنجا مستقر شوند.

بعثی ها با ورود به مهران تبلیغات گسترده ای انجام دادند و سعی کردند اشغال مهران را بزرگ نمایی و آن را در مقابل فاو قرار دهند و وانمود کنند که عملیات دفاع متحرک را انجام داده و موضوع تصرف مهران را در مقابل شکست و از دست دادن فاو قرار دهند و هدف آنها بیشتر تقویت روحیه نیروهای شکست خورده خود و برون رفت از لاک دفاعی و برگشتن به حالت آفندی بود.

وی بیان کرد: وقتی عراقی ها تبلیغات گسترده رسانه ای را از تصرف مهران آغاز کردند، امام این مطلب را از رسانه های بیگانه شنیده بود و متوجه شده بود که عراقی ها می خواهند عملیات های جدیدی را آغاز کنند، به همین سبب به تعدادی از نیروهای سپاه که خدمت ایشان می رسند دستور می دهد و به آنان تکلیف می کند که مهران هم باید آزاد شود که متعاقب این فرمان صریح فرمانده کل قوا، 45 روز از این جریان نگذشت که نیروهای زیادی از لشکرهای سپاه در منطقه مستقر شدند.

«همان گونه که می دانید مهران یکی از شهرهای گرمسیری است که دمای آن در تیرماه که عملیات آزاد سازی مهران در آن اتفاق افتاد بالای 50 درجه بود، با این وضعیت نیروهای لشکرهای سپاه از نقاط مختلف کشور مستقر شدند و در کمتر از 45 روز از تصرف مهران، با طراحی عملیات بزرگ کربلای 1 در 5 مرحله وارد عملیات شدند.

** عملیات کربلای 1 در شب دهم تیرماه 65 با رمز «یا ابوالفضل العباس(ع)» آغاز شد
«عملیات کربلای 1 در شب دهم تیرماه 65 با رمز «یا ابوالفضل العباس(ع) ادرکنی» آغاز شد و در همان روز نخست عملیات و شاید 48 ساعت نخست آن، تمامی منطقه عمومی مهران از جمله شهر مهران، پاسگاه مرزی دوراجی عراق، قله های 223 از رشته بلندی های قلاویزان و در مجموع 175 کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی در دشت مهران آزاد شد.

از قبل پیش بینی می شد که در نتیجه عملیات کربلای یک، شهر مهران آزاد شود اما این عملیات بیشتر از پیش بینی ها پیشرفت داشت، تا جایی که حتی دو شهر زرباطیه و بدره عراق نیز در تیر رس نیروهای ما قرار گرفت و شتاب پیروزی در این نبرد، ارتش عراق را دوباره در لاک دفاعی فرو برد.

آزادسازی مهران و سرعت پیروزی در این نبرد، اثرهای اقدام های قبلی عراق در دوره دفاع متحرک را خنثی و ارتش عراق را دوباره در لاک دفاعی فرو برد.»

وی گفت: یکی از خاطرات تلخ من به عنوان یکی از بسیجیان حاضر در عملیات ماندگار کربلای یک این است که شهید «رضا دستواره» جانشین فرمانده لشکر محمد رسول الله(ص) که یکی از رزم آفرینان دلیر عرصه های جنگ و دفاع از حریم ایران اسلامی بود در اثر اصابت تیر مستقیم دشمن بعثی به شهادت رسید و شهادت او نیز باری از غم و غصه و دل تنگی در بین رزمندگان اسلام به وجود آورد.

سرهنگ جعفری اظهار کرد: با توجه به این که مهران در سطح گسترده و همواری قرار دارد و به طور کامل در تیررس و دید نیروهای خودی و دشمن بود، اما دیدیم در روز عملیات هاله ای از گرد و غبار و خاک تمام فضای مهران را فرا گرفته بود که به رزمندگان اسلام کمک کرد تا بتوانند به راحتی و به دور از دید دشمن عملیات را انجام دهند که این از نکته های بارز و امدادهای غیبی عملیات کربلای یک بود.

نکته شیرین و قابل بیان این بود که همه دریافتند که واقعا، آزادی مهران هم از الطاف الهی بود و به همین خاطر نیز رزمنده ها در همین ورودی شهر مهران جمع شدند و شعار «مهران آزاد شد، قلب امام شاد شد» را با صدای رسا و شادی و جشن کامل سر دادند.

«به طور قطع عملیات کربلای یک و آزادی مهران هم از الطاف الهی بود که به این صورت انجام شد و رزمندگان سپاه اسلام با عشق و ایمانی که داشتند و دستوری که از فرمانده کل قوا و امام خود داشتند، توانستند به سرعت به اهدافشان برسند.

در عملیات کربلای یک از تمام نقاط کشور نیرو آمده بود اما برای اجرای عملیات نیاز به افرادی بود که آگاهی کامل داشته باشند به همین منظور نیروهای لشکر امیر المومنین(ع) استان ایلام به ویژه گردان شهید محلاتی که از نیروهای همین لشکر بودند در اطلاعات عملیات، نیروهای شناسایی و راهبردی نقش بی بدیلی داشتند و همچنین از نیروهای بومی ایلامی به عنوان راهنما استفاده می شد.»

این یادگار دوران دفاع مقدس تاکید کرد: ما باید نسل های جوان را با این رشادت ها، پایمردی ها، مقاومت ها و این الطاف الهی و با رهبری بی نظیر امام خمینی (ره) آشنا کنیم تا اینان به گذشته خود افتخار و به آینده خویش و انقلاب اسلامی ایران نیز امیدوار باشند.


سرهنگ جعفری اضافه کرد: عزت و سربلندی کشور و نشاط و اقتدار و پیشرفت مهران عزیز در کسوت ورود و خروجی زوار حضرت ابا عبدالله الحسین (ع) و عتبات عالیات، مرهون و مدیون فداکاری دیروز بسیجیان گمنام و فرزندان راستین امام امت و مقام معظم رهبری است.

شهر مرزی مهران در 85 کیلومتری جنوب باختری ایلام قرار دارد.

استان ایلام با 430 کیلومتر دارای طولانی ترین مرز مشترک با کشور عراق است و در دوران دفاع مقدس متحمل بیشترین آسیب های ناشی از هجوم دشمن بعثی شد. 
ادامه مــطلب
+ نوشته شـــده در چهارشنبه 11 تیر 1393ساعــت10:47 ب.ظ تــوسط مدیون شهدا | نظرات ()